Om fire år åpner Beijing sin nye flyplass, en av verdens største. Det er lagt opp til en tretrinnsrakett. Fire landingsbaner vil være på plass når Beijing åpner sin nye flyplass i 2019. Da vil flyplassen være dobbelt så stor som Gardermoen, og med kapasitet til 45 millioner passasjerer i året.
Seks år senere skal kapasiteten være 72 millioner passasjerer, tilsvarende passasjertallet for Heathrow i London.
Når flyplassen står ferdig utbygget i 2040, hevdes den å være størst i verden, med 100 millioner passasjerer i året.
Men selv om kineserne hevder at dette blir verdens største, sier man det samme i Tyrkia. Når Istanbul Airport åpnes, håndterer den nemlig 150 millioner årlige passasjerer. Se rammesak til høyre.
At det hele er et gigantisk anlegg å bygge er det dog ingen tvil om.
Inntil videre blir verdens største flyplass å finne i Los Angeles, hvor kapasiteten er på 96 millioner passasjerer per år.
I 2019 vil flyplassgiganten i Beijing ha kostet over 13 milliarder – dollar – og terminalen blir på 700.000 kvadratmeter. Anleggsarbeidene startet i høst.