23948sdkhjf

Utbytterikt for Veidekke som økte omsetningen i 2022

Foreslår å utbetale hele årsresultatet i utbytte.

VEIDEKKES ÅRSRAPPORT 2022: Omsetningen økte med 3 prosent i 2022 sammenlignet med 2021. Også resultatmarginen økte. – Vi er godt posisjonert, melder Veidekke.

Samlet omsetning for 2022 var på 38,7 milliarder kroner. Det er opp 1,1 milliarder kroner fra 2021. Resultatet før skatt var på 1467 millioner kroner. Tilsvarende tall for 2021 var 1342 millioner kroner. Resultatmarginen økte dermed til 3,8 %, fra 3,6 % i 2021.

- Etter gode resultater foreslår selskapet å utbetale om lag hele årsresultatet for 2022 i utbytte til aksjonærene, heter det i en pressemelding fra Veidekke.

Alle virksomhetsområdene bortsett fra Bygg Sverige styrket lønnsomheten fra året før.

Konsernet gikk inn i 2023 med det konsernet beskriver som en god og balansert prosjektportefølje. Veidekke mener at selskapet er godt posisjonert for å håndtere et mer usikkert marked.

– Vi har bak oss nok et år preget av uforutsette hendelser i verden, med økende renter, energipriser på rekordnivåer, begrenset materialtilgang og prisgalopp. Men med sterk vilje og nitid arbeid med forbedringer i hele selskapet, leverer Veidekke likevel et årsresultat på nivå med forventningene vi kommuniserte til markedet for to år siden, sier konsernsjef Jimmy Bengtsson i Veidekke.

I årsrapporten skriver Veidekke at selskapet har som mål å øke resultatmarginen til mer enn 5 prosent i 2025.

For segmentet Bygg Norge er omsetningen ned 144 millioner til 13.370 millioner kroner i 2022 sammenlignet med året før. Resultatmarginen er likevel opp 0,2 prosentpoeng til 4,0 prosent.

Segmentet Infrastruktur Norge er opp 246 millioner kroner til 9583 millioner kroner. Her er resultatmarginen 5,2 prosent, mot 5,1 prosent året før.

Sammen med årsrapporten har Veidekke også publisert en bærekraftsrapport. Selskapet har satt seg som mål å nå netto null klimagassutslipp i 2045. Klimamålene følges ifølge pressemeldingen opp på linje med økonomiske mål og HMS-mål.

Opphav og kilder: Pressemelding fra Veidekke, tidligere regnskapstall i artikkel på Tungt.no

Kommenter artikkelen
Tips redaksjonen
Anbefalte artikler
Utvalgte nyheter fra forsiden
Bodø kommune: Brukte 150.000 på opplæring - sparte 600.000 på mindre skader
Viking kjøper Nordens første helelektriske flakvogn
Messekalender 2023: Utsolgt - Storåstreffet i Trøndelag blir fylt til randen med lastebiler
Garda Sikring kjøper Windsor Door AS
Nytt kjørekurs fra Eiksenteret skal gjøre det billigere og tryggere å kjøre traktor
E16 Bjørum-Skaret med gladsak: Fisk og bunndyr klarer seg bra!

Nyhetsbrev

Send til en kollega

0.172