23948sdkhjf

Grønt skifte på hjul: Slik kutter TMHNO utslippene

UTSLIPPSFRI FREMTID: Toyota Material Handling Norge har satt ambisiøse mål. Det skal halvere egne CO2-utslipp innen 2031, og være helt utslippsfri innen 2041. 

Som del av Toyotas felles Science Based Targets-initiativ rapporterer TMHNO på Scope 1 og 2. Det betyr nullutslipp fra egen drift gjennom bruk av grønn strøm, fjernvarme med grønne sertifikater, og overgang til el-biler. 

– Vi jobber på alle fronter, fra elektriske servicebiler og solceller til grønn logistikk, sier kvalitets- og HMS-sjef Solfrid Marken.

Elektriske servicebiler – utfordringer og løsninger

I dag har TMHNO elleve elektriske servicebiler i drift og ni i bestilling, men teknikernes utstyrsbehov stiller krav til lade- og lastekapasitet. Nå kommer nye Toyota-varebilmodeller i 2026 med betydelig bedre rekkevidde og lastekapasitet. 

– Da kan service­teknikerne arbeide fossilfritt selv i distriktene, sier Marken.

Hovedkontorets tak er dekket av solcellepaneler som produserer 17–18 prosent av strømforbruket på bygget. Når overskuddet er stort, selges strømmen tilbake til nettet. I høst installeres tilsvarende anlegg på det nye bygget på Gardermoen. 

– Slike investeringer er helt avgjørende for å nå våre energieffektiviseringsmål under ISO 50001, forklarer Marken.

Transportoptimalisering og grønn leverandørkjede

I stedet for 20–30 logistikkselskaper bruker TMHNO nå to hovedpartnere som transporterer maskiner mellom Mjölby i Sverige og ulike lokasjoner i Norge og kundene. For sendinger fra Sverige kjører biogassdrevne vogntog ukentlig. 

– Ved å stille tøffe miljøkrav til våre underleverandører, reduserer vi utslippene i hele kjeden, sier Marken.

Som medlem av EcoVadis evalueres TMHNO på karbonutslipp, arbeids­vilkår og bærekraftmål. Samtidig krever man at leverandører følger samme standard. 

– Vi opplevde at transportløsningene vi la ut var tøffere enn markedet var forberedt på, men gjennom et års arbeid har vi fått på plass løsninger, sier Marken.

Kommenter artikkelen
Anbefalte artikler

Nyhetsbrev

Send til en kollega

0.047