23948sdkhjf
Logg inn eller opprett et abonnement for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Annonse
Annonse

Norconsult valgt som rådgiver for Tussa II kraftverk

Tussa har valgt Norconsult som rådgiver for byggingen av Tussa II kraftverk.
Annonse

Oppdraget omfatter detaljprosjektering av bygg- og anleggsarbeidene og støtte til teknisk oppfølging av alle kontrakter, ifølge en pressemelding fra Norconsult.

Dagens Tussa kraftverk er over 60 år gammelt og står foran betydelige vedlikeholdsbehov i årene som kommer. For å sikre framtidig drift og øke kapasiteten skal Tussa oppgradere anlegget ved å bygge et nytt kraftverk. Den nye utbyggingen vil øke den installerte effekten fra dagens 60 MW til 150 MW, slik at anlegget tilpasses dagens kraftmarked.

Annonse

Norconsult har bistått Tussa gjennom hele modningsfasen av det nye kraftverket – fra skisseprosjektet, via en samhandlingsfase med entreprenør og leverandører, og fram til beslutningen om byggestart.

Viktig for regionen

I januar vedtok styret i Tussa å gå videre med byggingen av Tussa II kraftverk på Bjørke i Møre og Romsdal. Dette inkluderer etablering av et nytt kraftverk parallelt med det eksisterende anlegget.

Annonse

– Tussa II kraftverk er et viktig prosjekt for regionen og en betydelig investering for Tussa. Vi ser fram til et fortsatt godt samarbeid med Norconsult i den videre gjennomføringen, sier konsernsjef Olav Osvoll i Tussa.

Det nye kraftverket skal bidra til en stabil energiforsyning og møte regionens økende behov for effekt i kraftsystemet. Tussa har fått tillatelse av NVE til å gjennomføre utbyggingen innenfor den eksisterende vassdragskonsesjonen. Anleggsarbeidene starter høsten 2026, med en forventet byggetid på rundt tre og et halvt år.

Annonse

Strategisk valg

– Da energikrisen traff for 4–5 år siden, hadde vi allerede et sterkt vannkraftmiljø i Norconsult. Vi så tidlig at behovet for både kompetanse og kapasitet ville øke mot 2030, og tok derfor et strategisk valg om å styrke miljøet ytterligere. I dag står vi svært godt rustet til å støtte kraftverkskunder i gjennomføringen av prosjektene deres, sier Martin Westeren, divisjonsdirektør for Kraftverk og kraftoverføring i Norconsult.

Annonse

Forventet oppstart av prosjektet er høsten 2026 med estimert ferdigstillelse i 2030.

Annonse
Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|