23948sdkhjf
Logg inn eller opprett et abonnement for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Annonse
Annonse

NCC inn i Aker-prosjekt: Skal utvikle 21.500 kvadratmeter helsebygg

NCC har inngått avtale om å utvikle nybygg og rehabilitere eksisterende bygg ved Nye Aker sykehus. En eventuell kontrakt om selve byggearbeidene kan inngås etter samspillsfasen.
Annonse

Avtalen med Helse Sør-Øst RHF omfatter rundt 12.300 kvadratmeter nybygg og rehabilitering av 9.200 kvadratmeter eksisterende bygningsmasse, opplyser NCC i en pressemelding.

Prosjektet gjelder bygg for psykisk helsevern og avhengighetsbehandling. Samspillsfasen skal etter planen starte i oktober 2026 og vare til oktober 2027. I denne perioden skal Helse Sør-Øst RHF, Sykehusbygg HF, Oslo universitetssykehus HF, rådgivergruppen og NCC videreutvikle løsningene. Arbeidet skal blant annet redusere risiko og gi grunnlag for valg knyttet til byggbarhet, kvalitet og kostnader.

Annonse

– Vi ser frem til å gå inn i samspillfasen for å optimalisere et prosjekt som vil bety svært mye for en sårbar pasientgruppe, sier prosjektsjef Bjørn Hauge i Helse Sør-Øst.

Mulig byggekontrakt

Avtalen som nå er inngått, gjelder utviklingen av prosjektet. Når samspillsfasen er avsluttet, kan partene inngå kontrakt om gjennomføringen av byggearbeidene. Byggene omtales som PHA Nord og Midt. 

Annonse

– Samspillsmodellen gjør det mulig å samle kompetansen til byggherre, brukere, rådgivere og entreprenør tidlig. Slik kan vi sammen utvikle løsninger som ivaretar pasientbehandling, sikkerhet, funksjonalitet og kulturhistoriske verdier, sier Bjørn Kristian Hole, avdelingsleder i NCC Building Nordics.

Annonse

Rehabiliterer fredede bygg

En del av prosjektet omfatter rehabilitering og videreutvikling av den fredede bygningsmassen i Sinsenveien 76. Byggene skal tilpasses bruk innen psykisk helsevern, samtidig som kulturhistoriske verdier skal ivaretas.

Prosjektet stiller også krav til sikkerhet, robuste løsninger og fleksibilitet. NCC viser til erfaringer fra blant annet Ny sikkerhetspsykiatri på Ila, Sikkerhetsbygget ved St. Olavs hospital og Senter for psykisk helse i Trondheim.

Annonse
Annonse
Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.032|