Fredag 25. september la forsknings- og høyere utdanningsminister Eileen Fugelsnes ned grunnsteinen for det nye Griegakademiet i Møllendal. Statsbygg er byggherre, mens Veidekke er totalentreprenør. Prosjektet har en kostnadsramme på 880 millioner kroner.
AnnonseArbeidet med nybygget har vært planlagt over lang tid i samarbeid mellom Statsbygg og Universitetet i Bergen. Med det nye bygget skal Griegakademiet samlokaliseres med de øvrige kunst- og designmiljøene ved Universitetet i Bergen i Møllendal. Statsbyggs direktør for divisjon prosjektutvikling og gjennomføring, Geir Graff-Kallevåg, mener prosjektet markerer et viktig steg for både musikkutdanningen og Bergen som kulturby.
Annonse– Vi skal bidra til å oppføre det nye bygget for Griegakademiet og legge til rette for musikkutdanningen ved Universitetet i Bergen, sier Graff-Kallevåg.
AnnonseBygget får et bruttoareal på 10 201 kvadratmeter. Byggestart er oppgitt til høsten 2026, mens planlagt ferdigstillelse er satt til studiestart høsten 2029.
Annonse Annonse
