23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.

Færre nye foretak – men bygg- og anlegg vokser

Tallene for andre kvartal viser en nedgang i antall nyoppstartede foretak, men flere starter opp innen bygg- og anlegg.

I nye tall fra Statistisk Sentralbyrå på mandag kommer det frem at antall nyoppstartede bedrifter i andre kvartal var 14.700. Dette tallet er 0,7 prosent lavere enn fjorårets tall, og man ser dermed at antall nye bedrifter i denne perioden har stagnert (se graf nederst i artikkelen).

Bygg- og anleggsindustrien derimot, vokser og stortrives.

Til tross for en litt treg sommerperiode – i forrige uke ble det ikke startet opp et eneste nytt foretak innenfor bygg og anlegg – viser tall fra SSB at BA er et av områdene som vokser mest innenfor nye bedrifter.

Dersom man sammenligner med samme periode i fjor, har antall BA-foretak steget fra 1.852 til 1.941.

Etter området «Faglig, vitenskapelig og teknisk tjenesteyting», er BA det største næringsområdet i antall nye virksomheter.

Opphav og kilder: SSB

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04