23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.

Bilfinger Berger tapte rettsak

Den tyske entreprenøren Bilfinger Berger tapte på alle punkter mot staten i rettstvisten om Imarsundprosjektet på Nordmøre.

I dommen fra Nordmøre tingrett blir staten frikjent, og Bilfinger Berger ble dømt til å betale departementets sakskostnader på nærmere 1,2 millioner kroner.

Det tyske entreprenørfirmaet bygger i dag ny E18 mellom Grimstad og Kristiansand, og har hevdet at selskapet har tapt over sju hundre millioner kroner på å bygge ny E18.

Nå har de tapt en rettstvist på Nordmøre hvor de ville kreve staten for mer penger i forbindelse med et bru-prosjekt. I tillegg ble det tyske entreprenørfirmaet dømt til å betale 2,8 millioner kroner i dagbøter til departementet.

Bilfinger Berger saksøkte staten fordi de mente de var påført ekstrakostnader grunnet mangelfull prosjektering og mangelfulle anbudsdokumenter.

Bakgrunnen var at det oppsto problemer med peiling i to av brufundamentene under byggingen av Imarsundbroen.

Selskapet krevde en ekstrakompensasjon fra byggherren, Statens vegvesen, på vel 32 millioner kroner på grunn av dette. Statens vegvesen nektet ansvar i saken, og svarte med å kreve 2,8 millioner kroner i dagmulkter fra Bilfinger Berger, fordi prosjektet ble ferdig senere enn avtalt.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079