23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.

LNS-ansatte går over til AF-Gruppen

Torsdag overtar entreprenørselskapet AF-gruppen ansvaret for transportoppdrag og vedlikehold i gruveanlegget Svea Nord på Svalbard.

De tar over for Leonard Nilsen og Sønner som i flere år har hatt ansvaret for transport og vedlikehold i gruva.

Det er nå klart at flertallet av de LNS-ansatte har sagt ja til å fortsette hos AF-gruppen når de tar over, melder NRK på sine nettsider.

Det har allerede vært forhandlinger for betingelsene til de 40 ansatte i LNS, og AF-Gruppen viderefører tariffavtalene til LNS.

Siktet for korrupsjon

Gruveselskapet Store Norske, som driver Svea Nord-gruva på Svalbard, valgte i mars å si opp kontrakten med LNS, en kontrakt som skulle løpe frem til 2021.

Årsaken var at LNS var siktet i korrupsjonssaken mot tidligere direktør i Store Norske, Robert Hermansen.

Gikk til sak

Alle siktelser mot LNS ble senere frafalt. Etter at selskapet ble frikjent, gikk LNS til sak mot Store Norske. De krevde å få bli i Svea Nord til voldgiftssaken mellom de to selskapene ble avgjort i 2012.

Dette fikk de avslag på i Nord-Troms tingrett.

AF-Gruppen er Norges tredje største entreprenørselskap. De har inngått en kontrakt på fem år, med opsjon på vider to år. De fikk kontrakten foran tre andre selskaper, melder NRK.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web04