Aksjekjøpet er et ledd i LNS-gruppens polare satsing. "GMS er med dette styrket til å fortsatt delta i den eksisterende og sterkt voksende mineralindustrien på Grønland. LNS-gruppen har i lang tid vært blant Norges ledende aktører på underjords- og gruveprosjekter samt at selskapet har en unik kompetanse på å løse prosjekter i polare områder hvor det er store utfordringer med logistikk", heter det i en pressemelding.
LNS-gruppen satser tungt og langsiktig på Grønland og ønsker å være den naturlige samarbeidspartner for gruveselskaper og andre byggherrer på verdens største øy. Selskapets ønsker å videreutvikle den polare kompetansen de har opparbeidet på Svalbard og i Antarktis, og de har som mål å være verdens fremste selskap på prosjekter i polare strøk.
I følge pressemeldingen har LNS konsernet med dette ytterligere styrket sin profil "LNS fra Pol til Pol".
GMS var en av de første grønlandske entreprenørselskapene som ga tjenester til olje-, gass- og mineral industrien på Grønland. Selskapet er foruten entreprenørvirksomheten spesialisert på tjenester innen leteboring, feltarbeid og logistikk.
GMS har vært på utkikk etter en større samarbeidspartner for å kunne bli en totalleverandør av tjenester til de store gruveprosjektene som forventes å bli utviklet på Grønland i årene som kommer.
Eierskapet er som følger:
- LNS konsernet 58,61 %
- Rasmus Chr. Rasmussen (RCR) 27,05 %
- Grønland Venture AS 14,34 %
Det er videre laget en avtale hvor LNS Konsernet overtar alle aksjene i GMS i 2017. Den daglige ledelsen av selskapet vil forbli den samme med Rasmus Chr. Rasmussen som adm. dir.
Greenland Mining Services AS Eierskap