23948sdkhjf
Logg inn eller opprett et abonnement for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Annonse
Annonse

Veidekke og Hochtief skrev milliardkontrakt

Fellesprosjektet E6 - Dovrebanen har i dag skrevet kontrakt med Veidekke Entreprenør og Hochtief Solutions om bygging av vei og jernbane mellom Brøhaug og Strandlykkja langs Mjøsa. Oppdraget er verdt 1,568 mrd. NOK ekskl. mva.
Annonse

For å sørge for en helhetlig planlegging og utbygging av veg og bane langs Mjøsa, har Statens vegvesen og Jernbaneverket dannet Fellesprosjektet E6-Dovrebanen. Det skal totalt bygges 21,5 km firefelts motorveg og 16,8 km dobbeltsporet jernbane langs Mjøsa.

Annonse

Dette er delt opp i tre delstrekninger. Kontrakten på den midtre delstrekningen skal utføres av Veidekke (60 %) og Hochtief (40 %) i arbeidsfellesskap. Ut fra avtalen med Hochtief vil regnskapsføringen mest sannsynlig bli etter egenkapitalmetoden.

Annonse

Oppdraget består blant annet av:

  • Ca. 5,6 km firefelts E6, inkludert Morskogstunnelen på 2,3 km
  • Ca. 6,8 km dobbeltsporet jernbane, inkludert Ulvintunnelen på 3,9 km og Morstuatunnelen på 200 meter
  • 6 kilometer Mjøstråkk (gang- og sykkelveg)
Annonse

Arbeidene starter opp i april måned. Den nye veien skal stå klar til bruk i oktober 2014 og ny dobbeltsporet jernbane høsten 2015.

Annonse

Les mer om prosjektet her.

Annonse
Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01