23948sdkhjf
Logg inn eller opprett et abonnement for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Annonse
Annonse

Tunnelrens i tankene

Fire tanker som nå graves ned ved østre utløp av Moanetunnelen ved Kongsberg blir permanent renseanlegg når ny E134 Damåsen-Saggrenda åpner om halvannet år.
Annonse

Renseanlegget for tunnelvann fra åpnet vegtunnel med trafikk består av fire tanker i ulik størrelse og med forskjellige renseoppgaver.

Renseanlegget ved Moanetunnelen består av et sandfang på 18 kubikkmeter, en buffertank på 20 kubikkmeter, en såpevanntank på 45 og en oljeutskiller på 16.

Annonse

Samler tunnelskit

Når nye tunneler bygges hører det også med et renseanlegg for tunnelvann. Det er for å redusere risikoen for spredning av forurensing fra både vegavrenning og tunnelvaskevann til ulike vannkilder nedenfor tunnelen.

Annonse

På fagspråket kalles disse vannkildene resipienter. Det er en fellesbetegnelse på bekker, elver, innsjøer, hav, myr eller andre vannkilder nær et nytt veganlegg.

Annonse
Annonse
Annonse
Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|