Mannen ble vinket inn til tollkontroll nær Magnormoen i Hedmark i 14-tiden om ettermiddagen 25. september. Sjåføren sa at han kom fra Säffle i Sverige og at skulle til Oslo. Han sa også at semitraileren var tom.
Kongsvingertollerne avdekket tidenes største tollbeslag av vin og det nest største tollbeslaget av øl i Norge noensinne. Totalt var det 17 962 liter øl, 9 630 liter vin, 858 liter brennevin og 37,5 kilo tobakk i semitraileren. Tollbeslaget utgjør 2,3 millioner kroner i avgiftsunndragelser.
Kontorsjef Morten Nystuen ved Kongsvinger tollkontor er meget godt fornøyd med beslaget. Det er direkte resultat av dyktige tjenestemenn og godt tollerhåndverk. 2011 er i ferd med å bli det største beslagsåret av alkoholholdige drikkevarer for Kongsvinger-tollerne noensinne, sier han
Hedmark politidistrikt ble varslet om tollbeslaget og overtok ansvaret for den mistenkte sjåføren og den videre etterforskningen av saken.
Det største tollbeslaget av øl noensinne i Norge er på 28 000 liter øl, og ble gjort i Halden i august 2003. Inntil søndag var det største tollbeslaget av vin på 5000 liter vin. Beslaget ble gjort på riksveg 2 ved Kongsvinger 30. april 2005.
Unndro avgifter for 2,3 millioner kroner Godt tollerhåndverk Store beslag