23948sdkhjf
Logg inn eller opprett et abonnement for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Annonse
Annonse

Nye Bodø lufthavn kunngjør konkurranse verdt 2,4 milliarder

Det har gått hele 24 år siden Avinor sist bygde flyplass.
Annonse

TOTALT 7,2 MILLIARDER KRONER: Avinor skal sammen med Bodø kommune og Forsvaret bygge en ny lufthavn som etter planen skal stå ferdig i løpet av 2029. Kostnadsrammen er på 7,2 milliarder, hvor Avinor bidrar med 2,6 milliarder, mens resten skal finansieres av staten og lokale midler. 

Annonse

I forbindelse med utbyggingen skal det anskaffes en totalentreprenør for E6 Terminal-Bygg, skriver Avinor i en pressemelding.

– Dette er en omfattende kontrakt. Vi har allerede hatt stor interesse knyttet til kunngjøringen, blant annet gjennom et fullsatt informasjonsmøte på Oslo kongressenter i mai, sier prosjektdirektør Paul Torgersen.

Annonse

Terminal på 22.000 kvadratmeter

Kontrakten omfatter fire bygg, samt ombygging av noe eksisterende bygningsmasse. Hoveddelen av dette vil være terminalbygget på hele 22.000 kvadratmeter, i tillegg kommer driftsbygg, tømmestasjon og hovedport, samt ombygging av bygg tidligere eid av forsvaret.

Annonse

Det kan også bli aktuelt å gjennomføre arbeider for andre aktører på lufthavnen eller ytterligere bygg som Avinor har behov for å etablere.

Tildeling rett rundt hjørnet

Dette er den andre av de to store kontraktene i prosjektet, og har en verdi av hele 2,4 milliarder. Tildeling av den første store kontrakten, E2 Flyside-Anlegg, er rett rundt hjørnet og kan forventes før sommeren.

Annonse
Annonse

Opphav og kilder: Pressemelding fra Avinor.

Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|