23948sdkhjf
Logg inn eller opprett et abonnement for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Annonse
Annonse

Mer til asfalt?

Samferdselsminister Liv Signe Navarsete forbereder krisetiltak som kan settes i gang på kort varsel. Men hun nøler. -Ikke vent for lenge, sier Byggenæringens landsforening.
Annonse

Allerede på Transport og Logistikkonferansen i begynnelsen av oktober satte en samlet anleggsbransje inn støtet mot ministeren og Stortingets transportkomitee:

- Det trengs mer penger til asfaltering, vedlikehold og rassikring, ikke minst for å holde en dalende sysselsetting i bygg og anleggsbransjen oppe. I dag sier hun at det ligger an til en ekstrabevigning, men at "vi ikke er der ennå".

Annonse

- Bildet i dag er annerledes enn for kort tid siden. Bransjen ser for seg større ledighet og større kapasitet. Vi må derfor ha mulighet til raskt å gå inn med tiltak hvis det viser seg nødvendig, sier Liv Signe Navarsete (Sp) til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

Samferdselsministeren ser for seg at det kan være aktuelt å øke bevilgningene til vedlikehold, rassikring og asfaltering av veier.

- Hvis situasjonen tilsier det, så må vi være klare med tiltak. Men vi er ikke der ennå, sier ministeren.

- Snakker du om nye tiltak nå før jul eller først neste år?

Annonse

- Vi har et forholdsvis ekspansivt statsbudsjett. Det treffer godt, sier Navarsete og vil ikke svare konkret på spørsmålet.

Møtte bransjen

Torsdag hadde hun møte med sentrale aktører i byggenæringen og anleggsbransjen for å oppdatere seg på situasjonen. Her var budskapet at situasjonen har forverret seg betydelig siden statsbudsjettet ble lagt fram 7. oktober.

- Vi er enige om at finansmarkedet først må fungere. Vi må få renta ned og få bankene i gang igjen, sier Navarsete. Hun er opptatt av å sikre kompetansen innen bygg og anlegg og legge til rette for en «myk landing» på den økonomiske nedturen.

Annonse

God dialog

Administrerende direktør Geir M. Aarstad i Skanska mener det er viktig å ha en god dialog med regjeringen.

- Vi skal gi løpende tilbakemelding til både samferdselsministeren og kommunalministeren, sier Aarstad. Han mener at situasjonen er mest kritisk i byggesektoren.

- Boligmarkedet har stoppet helt opp. Statsbudsjettet ble ønsket velkommen av bransjen, men markedet har endret seg til det verre i løpet av de siste ukene, sier Aarstad.

"Ikke vent for lenge"

Konsernsjef Terje Venvold i Veidekke mener det er viktig å bevare kapasitet og kompetanse i bransjen.

Annonse

- Erfaringen fra tidligere nedgangstider viser at det tar mange år å komme tilbake igjen, sier Venvold.

Direktør Audun Lågøyr i Byggenæringens landsforening forteller om prognoser som viser at 30.000 ansatte snart vil bli berørt.

- Man får ikke byggelån, selv ikke til prosjekter som er ferdigsolgt. Det er store uløste oppgaver innen samferdsel og bygg og anlegg. Nå har regjeringen en gyllen anledning til å sette inn ekstratiltak. Statsbudsjettet var en god begynnelse, men situasjonen nå har blitt mer kritisk. Ved tidligere kriser har myndighetene ventet for lenge med å sette inn tiltak. Den feilen må man unngå å gjøre nå, sier Lågøyr. (ANB)

Annonse
Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|