23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.

God start på året for MAN CLA

MAN har hatt en god start på 2010 med sin CLA-serie, som produseres hos MAN Force Trucks i India.

Ordreboken har for lengst passert 1.200 enheter fra CLA-serien, som er utviklet hovedsakelig for markeder i Asia og Afrika. Det er spesielt tunge ordre fra Indonesia, Vietnam, Usbekistan, Sør-Afrika og Marokko som har fått fart på salget.

Blant annet er det solgt 350 tre-akslede MAN CLA 26.280 6x4 med dumperpåbygg til gruveindustrien i Indonesia. Her vil de gå under ekstremt krevende forhold, med blant annet vanskelig topografi og dårlige eller manglende veier. Disse kjøretøyene skal utstyres med en 6,9-liters Euro 3-motor på 280 hk.

Også Vietnam skal ha et antall CLA, og mot slutten av 2010 vil det operere 320 MAN CLA i landet. I tillegg til tre-akslede dumpere vil noen av dem være spesialvarianter med betongtromler. Det blir også levert to-akslede MAN CLA som trekkvogner i Vietnam, de fleste med motorer på 280 hk.

Marokko nøyer seg med den noe mindre motoren på 220 hk. I løpet av året skal det leveres et antall tre-akslede dumpere og to-akslede trekkvogner fra CLA-serien i landet.

MAN CLA bygger i det alt vesentlige på tysk teknologi. Førerhus, motorer og girkasser skriver seg fra LE2000-serien, som var forløperen til dagens TGL- og TGM-serie. Alle aksler med navreduksjon kommer fra MANs tunge akselprogram, mens det benyttes hypoidaksler fra Meritor i enkelte langtransportutførelser. CLA-serien leveres i to- og tre-akslede utførelser med totalvekter fra 15 til 26 tonn.

Bildet: Her i landet var MAN LE2000 først og fremst en distribusjonsbil. Med betydelige forsterkninger og kraftige aksler opererer LE2000-baserte MAN CLA fint innenfor dumpersegmentet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02