23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.

Føler seg snytt

Da kostnaden til drivstoff økte, ble busselskapene "lovet" kompensasjon. Etter revidert nasjonalbudsjett i mai, bevilget da også Regjeringen 100 millioner kroner mer tilkollektivtransport. Nå viser det seg at en stor del av pengene har forsvunnet i "sorte hull" underveis.

Begrunnelsen fra regjeringspartiene var svært tydelig:

- Norske busser går stort sett på diesel. Den økte dieselprisen gjør det derfor dyrere å gi et godt busstilbud til alle. For å sette fylkene i stand til å gi et godt busstilbud har de rødgrønne partiene frigjort 100 millioner kroner i revidert budsjett, uttalte Inga Marte Thorkildsen, SVs miljøpolitiske talsperson. Disse pengene fordeles til fylkene som frie midler. - Vi forutsetter imidlertid at disse pengene brukes til kollektivtrafikk. Det betyr at busstilbudet i Norge opprettholdes selv om kostnadene har økt, sa Inga Marte Thorkildsen.

Transportbedriftenes Landsforening har gått gjennom bevilgningene og føler seg snytt.

- I enkelte av fylkene har de ekstra midlene forsvunnet i «sorte hull» uten noen som helst forbindelse til busstilbudet. I en rekke andre fylker blir det til tross for ekstrabevilgningen aktuelt med betydelige kutt i rutetilbudet som følge av at budsjettet ikke går i hop. Mange busselskap føler seg i dag lurt. De må selv bære kostnadsøkningen på diesel og får ikke sin andel del av ekstrabevilgningen.

- Fordelingen av de ekstra 100 mill kr og deres videre skjebne er derfor - dessverre dårlig reklame for vårt politiske system, og viser i et nøtteskall hvordan nasjonale føringer ikke får betydning på et lavere forvaltningsnivå i fylkene. Vi reagerer sterkt på at det skal gå an å reklamere med budsjettposter i rikspolitikken som mister sin reelle verdi, fordi de ikke når frem slik hensikten var, men fritt kan brukes til andre formål. Dette skriver TL i dag på sine nettsider.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063