Johan kjører en av Norges råeste lastebiler: Overtok Telhaug-sjefens Scania 650s flisbil
MENNESKENE PÅ VEIEN
“Lastebil er en livsstil”
- Sjåfør: Johan Eiesland
- Bosted: Kvinesdal
- Kjører: Vest-øst fra Stavanger til Oslo og litt i Sverige.
- Bil: Scania 650s flisbil
- Transporterer: Flis, spon og bark
- Johan har kjørt lastebil i over fire år, og kjører for Telhaug Transport.
- Instagram: @johan_983
"Jeg har hatt interessen for lastebiler helt siden jeg var liten. Da jeg var fire år sa jeg at jeg skulle bli lastebilsjåfør og bonde.
Les også: Kim fra Bjorøy: – Samhold er viktig
Jeg tok tungbillappen ved Flekkefjord opplæringssenter, og kjørte opp i Kristiansand i 2019.
Les også: Joakim fra Arna: Elsker å kjøre krokbil
I starten på 2022 fikk jeg jobb hos Telhaug Transport, og begynte å kjøre flisbil. Det var en drøm som gikk i oppfyllelse. Tenk å få ratte en flisbil for John Telhaug. Jeg følte en enorm glede.
Jeg fikk overta bilen til sjefen, en strøken Scania 650s flisbil. Det var faktisk veldig skummelt, men tenk å kunne overta noe så flott og helt nytt. Jeg tar med bilen på treff og utstillinger, og den har markert seg godt.
- Vinner av flisbilklassen på Elmia 2022
- Tredjeplass i Nordic Trophy på Oslo Motorshow 2022
- Vinner av Best in show på Stryn Motorfestival 2023
Bilen er dekorert med country-tema, og har fått navnet Last Country. På sidene av hytta er det bilder av country-artistene Miranda Lambert, Brett Young, Luke Combs og Taylor Swift. Jeg hører på mye forskjellig musikk i bilen, men det blir mye country.
Les også: Cathrine fra Askøy: Barn og lite erfaring? Null stress
Jeg synes det bare er helt fantstik flott med min interesse for lastebiler å kjøre en slik bil. Lastebil er en livsstil, så jobben er ikke bare jobb. Det er også min hobby og største interesse.
Men hvis jeg ikke er i lastebilen, så liker jeg å gå på toppturer, fiske eller være på sjøen i Dracoen en godværsdag."