23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.
Annonse
Annonse

Lanserer idékonkurranse for utvikling av Drammen sentrum

Arkitektkontoret Nils Tveit og Næringsforeningen i Drammensregionen lanserer nå idékonkurransen Drøm for Drammen.
Annonse

Konkurransen inviterer, ifølge en pressemelding, innbyggere, fagmiljøer og studenter til å foreslå hvordan mindre byrom og tomter i Drammen sentrum kan utvikles.

Bakgrunnen er den nye kommuneplanen, som åpner for raskere og enklere behandling av små infill-prosjekter i sentrum. Tomter under 700 kvadratmeter kan nå utvikles uten reguleringsplan, noe som gir større handlingsrom for både midlertidige og permanente tiltak.

Annonse

Utforske de «små rommene»

Daglig leder og arkitekt i Nils Tveit, Joost Kors, tok initiativet til konkurransen. Han mener Drammen nå står ved et naturlig veiskille i byutviklingen.

– De store løftene i byen er gjennomført, men nå er tiden inne for å utforske de mindre rommene. Her ligger et stort potensial, sier Kors.

Annonse

Konkurransen skal fungere som et utstillingsvindu for nye tanker og idéer. Målet er å styrke dialogen om byens utvikling og inspirere både innbyggere og tomteeiere.

Åpner for bred deltakelse

Kunstnere, studenter, byutviklere, arkitekter og andre kreative miljøer inviteres til å bidra. Ordfører Kjell Arne Hermansen ønsker initiativet velkommen og peker på at små tomter kan skape nye kvaliteter i sentrum.

Annonse

– Disse små rommene representerer muligheter for å skape noe helt spesielt, skriver han i forordet til konkurranseheftet.

Fristen for å sende inn bidrag er 25. januar.

Støtte fra Lychefondet

Idékonkurransen har fått 100.000 kroner i støtte fra Lychefondet. Midlene skal brukes til formidling, utstilling og publisering av forslagene. Utstillingen av innsendte bidrag finner sted i Magasinet til våren, i lokaler stilt til rådighet av Vedal og Alti, som selv planlegger videre utvikling av bygget.

Annonse
Annonse
Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|