23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Tungt
Ingen binding eller kortopplysninger kreves
Gjelder kun personlig abonnement.

Velduftende byggegjerder

Dersom du ønsker en mer innbydende fasade rundt byggeplassen, kan selvvannende urtekasser være tingen.

Prosjekt Nytt Nasjonalmuseum i Oslo bruker byggegjerdet rundt museumstomta til utstilling av forskjellige typer kunst. Siste tilskudd er urteplanter som vokser ved hjelp av ny teknologi, skriver Statsbygg i en pressemelding.

Oksygenpumpe

– Det er et såkalt hydroponisk system som er installert på byggegjerdet, der basilikum og mynte gror i næringsrikt vann. Røttene får da tilført oksygen fra en pumpe drevet fra et lite solcellepanel montert rett overfor plantene, sier initiativtaker Jonathan Viklander, som er daglig leder i BySpire.

– Inspirerende

– At Prosjekt Nytt Nasjonalmuseum kan bidra med plass på byggegjerdet til denne testpiloten, er inspirerende, sier prosjektdirektør Steinar Støre i Statsbygg.

Systemet er designet og installert av BySpire, med støtte fra Oslo kommune.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094